Po stopách slezského barda
Pravidelné výpravy na Lysou horu podnikal Petr Bezruč. Říkal jim výplazy a vycházel většinou z Ostravice, kde míval srub; dnes v něm najdete malé muzeum. Odtud také vede jedna z nejoblíbenějších výstupových tras na vrchol Lysé hory; měří necelých 8 km a čeká vás převýšení 916 metrů. Hojně užívaná je také modře značená trasa z Frýdlantu nad Ostravicí(11 km, převýšení 984 metrů), která vede kolem známé skautské mohyly Ivančena. Kolem Ivančeny prochází rovněž jedna z nejkratších tras (6 km, převýšení 707 metrů), která začíná v Satině u hotelu Petr Bezruč, o kousek delší je trasa po modré značce z Malenovic (8 km, převýšení 877 metrů, i tady půjdete přes Ivančenu a přes Malchor).
Z jihu stoupají na Lysou horu dvě trasy: červená značka z Visalají (8 km, převýšení 677 metrů, považovaná za nejjednodušší) a žlutá značka od hráze přehrady Šance (7 km, převýšení 853 metrů). Utajeným klenotem je cesta po žluté turistické značce z obce Krásná (6 km, 838 metrů); chodí tu mnohem méně lidí a navíc jako jediná stoupá po východním úbočí hory, takže nabízí neobvyklé výhledy a v létě také spousty borůvek.
Až na vrchol vede také asfaltka z Papežova (asi 9 km s převýšením 720 m), vhodná zejména pro cykloturisty
Co by vás mohlo zajímat?
Občerstvení, ubytování anebo jen krátké posezení s výhledem na Beskydy a slovenské hory nabízí Bezručova chata a novější chata Emil Zátopek – Maraton. Pokud jste slyšeli, že Bezručova chata shořela, máte pravdu, na Lysé hoře nyní stojí její replika, postavená před třemi lety Klubem českých turistů s pomocí dobrovolníků a finanční podporou široké veřejnosti.
Na nevelkém vrcholku Lysé hory najdete ještě pár dalších staveb. Stojí tu 78 metrů vysoký vysílač Českých radiokomunikací, kamenná chata zvaná Kameňák z roku 1933, kaplička z roku 2015, meteorologická stanice, stanice Horské služby a podniková chata u bývalé severní sjezdovky.
Vrchol Lysé hory
Rozhledna na vysílači chybí, ale výhled je fantastickýi bez ní. Samozřejmě ale musíte mít štěstí na počasí. Běžně se otvírají výhledy na hřebeny a údolí Beskyd a na Javorníky, za dobré viditelnosti spatříte i Jeseníky a nejvyšší bod celé Moravy, Praděd (1 491 m) nebo na východě Západní a Vysoké Tatry i s nejvyšším bodem Slovenska, Gerlachovským štítem (2 655 m).
Stezka Valaška
Nadzemní panoramatická Stezka Valaška je dlouhá 610 metrů, přičemž lesní úsek po věž je dlouhý 390 metrů a zbytek tvoří chodník na 22 metrů vysokou kaskádovitou věž. Součástí je skleněná vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený „himálajský“ chodník.
Stezka mezi stromy stojí u horní stanice lanové dráhy na Pustevnách, hned kousek od běžeckého areálu, přibližně 250 metrů od lanovky směrem k vrcholu Tanečnica. Součástí stavby je rozhledna o výšce 22 metrů, Nejvyšší patro věže je ve výšce 1099 metrů nad mořem a za dobrého počasí z něj je možné dohlédnout na Jeseníky či Velkou Fatru.
Stezka nabízí dvě unikátní technická řešení. Zavěšený chodník, jehož konstrukce se zatím nikde v republice nepoužila, a skleněnou vyhlídku. Ta má evokovat pocit, že člověk stojí ve vzduchu. Návštěvníci tak prožijí chvíle v korunách stromů, kde je nádherný výhled na hřeben Beskyd. Stezka je rozmístěna ve výšce od čtyř do patnácti metrů a součástí je již zmíněn vyhlídková věž i lanový chodník dlouhý 150 metrů.
Na stezce se návštěvníci dozvědí mnoho zajímavostí o přírodě Beskyd, ale i blízkém okolí. V budoucnu tu plánují provozovatelé vybudovat ještě dvojitý zip line – lanovou kladku a nejvýše položené trampolínové hřiště v Česku.
Parametry stezky:
• výška v nejvyšším bodě od země 15,2 m
• délka 394 m
• celková délka všech použitých dřevěných profilů – 15 935 m
Vrchol Smrk
Smrk (1276 m) je po Lysé hoře druhá nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd. Jeho typická dominanta je převážně z vrstevnatého godulského pískovce.
Od Lysohorské hornatiny je Smrk oddělený údolím řeky Ostravice a od vlastní Radhošťské hornatiny údolím řeky Čeladenky.
Na vrcholu a na svazích se rozkládá Přírodní rezervace Smrk, z čehož plyne zákaz rozdělávání ohně, zákaz bivakování, zákaz sběru plodin, vstupu mimo stezky a další pravidla pro chování v přírodě (neodhazování odpadků, chovat se nehlučně apod.). Jižně, 0,5 km od vrcholu je lovecká chata „Klinská“ a asi 2 km od vrcholu po turistické značce směrem na Podolánky u lovecké chaty „Hubertka“ je studánka.
Smrk je úžasný tím, že není preferovaný turisty jako Lysá hora a jejich počet, kteří se vydají na Smrk je asi 10x menší než na Lysé hoře. Výlet na Smrk je oázou klidu a divoké přírody. Musíme říci, že je i pro zdatnější turisty. Ale ty výhledy jsou k nezaplacení.
Na Smrk můžeme zvolit trasu z Čeladné-Podolánky nebo z Ostravice od vlakového nádraží.
vrchol Ondřeník
Osamocený horský hřbet mezi Kunčicemi pod Ondřejníkem a Frýdlantem nad Ostravicí. Nadmořská výška kopce je 964 metrů.
Severní vrchol Solárka – 890 m, na kterém se nachází turistická chata (v tuto chvíli mimo provoz), Pod turistickou chatou se nachází občerstvení – Roubenka Ondřejnička. Jižní vrchol Skalka – 964 m. V okolí vrcholu je vyhlášená od roku 1977 přírodní rezervace Skalka. Místo pod vrcholem Skalky je velmi vyhledávaným místem paraglidistů.
Na Skalce měl podle lidových zkazek svou skalní skrýš a poklady zbojník Ondráš. Také prý zde žila vědma a čarodějnice jménem Divá Hana, jež však lidem na rozdíl od lupičů pomáhala a ženám vařila lektvary, které jim pomáhaly získat ženichy.
Turistické trasy:
Jedna trasa z Čeladné (vlakové nádraží) směrem na rozcestí opálená (žlutá značka) a dále po zelené až na vrchol (5,6km). Další trasa z Kunčic pod Ondřejníkem po modré až na vrchol Skalky (2,7km). A další trasa z Frýdlantu nad Ostravicí (žel. Stanice) po modré až na vrchol Skalky (7,2km)
Vrchol Trávný
Další vrcholem je Travný (1 203 m), osamocený masiv mezi údolím Mohelnice a Morávky. Na zalesněný vrchol s několika rozsochami, zbytky partyzánského bunkru a pomníkem partyzánů se nejlépe dostanete po modré značce z Pražma; přes vrcholek Travného (1 203 m) a Malého Travného (1 100 m) se pak po zelené můžete vrátit přes Morávku do výchozího bodu. Travný je dobře dostupný i po zelené značce z Visalají.
vrchol Kněhyně
Kněhyně (1256 m) je nejvyšší vrchol významného masivu z godulského pískovce. Součást Radhošťské vrchoviny. Od Smrku (východně) je oddělen údolím Čeladenky.
V sedle pod Kněhyní je odbočka ke studánce, byl zde vybudován pomníček partyzánce Růžence Valentové a pomník 1.čs. partyzánské brigádě Jana Žižky. Přítomnost partyzánů dokládají zbytky bunkru.
Asi 1 km jihovýchodně pod vrcholem je nepřístupná Kněhyňská jeskyně – chráněný prvek