Lysá hora – nejvyšší vrchol Beskyd (1324 m), Lze se na ni přijít pěšky, vyšlapat na kole a za dobrých sněhových podmínek vyjet na běžkách. Leží mezi obcemi Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry. Samotnému vrcholu se přezdívá Gigula. Je vidět z obrovské dálky; pro spoustu lidí z Moravskoslezského kraje je trvalým lákadlem k výletu. Někteří se na vrchol a zpět dostanou za pár hodin, jiní si vyhradí čas na celodenní výlet. Vrchol Lysá hora se rozděluje do čtyř rozsoch, přičemž nejznámější je severozápadní Lukšinec a severní Malchor. Nedaleko Lukšince se nacházejí Ondrášovy díry – podzemní pseudokrasové prostory. Když sejdete z Lysé přes Malchor, můžete navštívit skautský památník na Ivančeně. V jižní oblasti se nachází chráněná přírodní rezervace Mazák se skalními útvary. Nyní Jak se tam dostaneme.

Po stopách slezského barda
Pravidelné výpravy na Lysou horu podnikal Petr Bezruč. Říkal jim výplazy a vycházel většinou z Ostravice, kde míval srub; dnes v něm najdete malé muzeum. Odtud také vede jedna z nejoblíbenějších výstupových tras na vrchol Lysé hory; měří necelých 8 km a čeká vás převýšení 916 metrů. Hojně užívaná je také modře značená trasa z Frýdlantu nad Ostravicí(11 km, převýšení 984 metrů), která vede kolem známé skautské mohyly Ivančena. Kolem Ivančeny prochází rovněž jedna z nejkratších tras (6 km, převýšení 707 metrů), která začíná v Satině u hotelu Petr Bezruč, o kousek delší je trasa po modré značce z Malenovic (8 km, převýšení 877 metrů, i tady půjdete přes Ivančenu a přes Malchor).

Z jihu stoupají na Lysou horu dvě trasy: červená značka z Visalají (8 km, převýšení 677 metrů, považovaná za nejjednodušší) a žlutá značka od hráze přehrady Šance (7 km, převýšení 853 metrů). Utajeným klenotem je cesta po žluté turistické značce z obce Krásná (6 km, 838 metrů); chodí tu mnohem méně lidí a navíc jako jediná stoupá po východním úbočí hory, takže nabízí neobvyklé výhledy a v létě také spousty borůvek.
Až na vrchol vede také asfaltka z Papežova (asi 9 km s převýšením 720 m), vhodná zejména pro cykloturisty

Co by vás mohlo zajímat?
Občerstvení, ubytování anebo jen krátké posezení s výhledem na Beskydy a slovenské hory nabízí Bezručova chata a novější chata Emil Zátopek – Maraton. Pokud jste slyšeli, že Bezručova chata shořela, máte pravdu, na Lysé hoře nyní stojí její replika, postavená před třemi lety Klubem českých turistů s pomocí dobrovolníků a finanční podporou široké veřejnosti.
Na nevelkém vrcholku Lysé hory najdete ještě pár dalších staveb. Stojí tu 78 metrů vysoký vysílač Českých radiokomunikací, kamenná chata zvaná Kameňák z roku 1933, kaplička z roku 2015, meteorologická stanice, stanice Horské služby a podniková chata u bývalé severní sjezdovky.

Vrchol Lysé hory
Rozhledna na vysílači chybí, ale výhled je fantastickýi bez ní. Samozřejmě ale musíte mít štěstí na počasí. Běžně se otvírají výhledy na hřebeny a údolí Beskyd a na Javorníky, za dobré viditelnosti spatříte i Jeseníky a nejvyšší bod celé Moravy, Praděd (1 491 m) nebo na východě Západní a Vysoké Tatry i s nejvyšším bodem Slovenska, Gerlachovským štítem (2 655 m).

Stezka Valaška
Nadzemní panoramatická Stezka Valaška je dlouhá 610 metrů, přičemž lesní úsek po věž je dlouhý 390 metrů a zbytek tvoří chodník na 22 metrů vysokou kaskádovitou věž. Součástí je skleněná vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený „himálajský“ chodník.
Stezka mezi stromy stojí u horní stanice lanové dráhy na Pustevnách, hned kousek od běžeckého areálu, přibližně 250 metrů od lanovky směrem k vrcholu Tanečnica. Součástí stavby je rozhledna o výšce 22 metrů, Nejvyšší patro věže je ve výšce 1099 metrů nad mořem a za dobrého počasí z něj je možné dohlédnout na Jeseníky či Velkou Fatru.

Stezka nabízí dvě unikátní technická řešení. Zavěšený chodník, jehož konstrukce se zatím nikde v republice nepoužila, a skleněnou vyhlídku. Ta má evokovat pocit, že člověk stojí ve vzduchu. Návštěvníci tak prožijí chvíle v korunách stromů, kde je nádherný výhled na hřeben Beskyd. Stezka je rozmístěna ve výšce od čtyř do patnácti metrů a součástí je již zmíněn vyhlídková věž i lanový chodník dlouhý 150 metrů.

Na stezce se návštěvníci dozvědí mnoho zajímavostí o přírodě Beskyd, ale i blízkém okolí. V budoucnu tu plánují  provozovatelé vybudovat ještě dvojitý zip line – lanovou kladku a nejvýše položené trampolínové hřiště v Česku.

Parametry stezky:
• výška v nejvyšším bodě od země 15,2 m
• délka 394 m
• celková délka všech použitých dřevěných profilů – 15 935 m

Vrchol Smrk
Smrk (1276 m) je po Lysé hoře druhá nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd. Jeho typická dominanta je převážně z vrstevnatého godulského pískovce.
Od Lysohorské hornatiny je Smrk oddělený údolím řeky Ostravice a od vlastní Radhošťské hornatiny údolím řeky Čeladenky.
Na vrcholu a na svazích se rozkládá Přírodní rezervace Smrk, z čehož plyne zákaz rozdělávání ohně, zákaz bivakování, zákaz sběru plodin, vstupu mimo stezky a další pravidla pro chování v přírodě (neodhazování odpadků, chovat se nehlučně apod.). Jižně, 0,5 km od vrcholu je lovecká chata „Klinská“ a asi 2 km od vrcholu po turistické značce směrem na Podolánky u lovecké chaty „Hubertka“ je studánka.
Smrk je úžasný tím, že není preferovaný turisty jako Lysá hora a jejich počet, kteří se vydají na Smrk je asi 10x menší než na Lysé hoře. Výlet na Smrk je oázou klidu a divoké přírody. Musíme říci, že je i pro zdatnější turisty. Ale ty výhledy jsou k nezaplacení.
Na Smrk můžeme zvolit trasu z Čeladné-Podolánky nebo z Ostravice od vlakového nádraží.

vrchol Ondřeník
Osamocený horský hřbet mezi Kunčicemi pod Ondřejníkem a Frýdlantem nad Ostravicí. Nadmořská výška kopce je 964 metrů.
Severní vrchol Solárka – 890 m, na kterém se nachází turistická chata (v tuto chvíli mimo provoz), Pod turistickou chatou se nachází občerstvení – Roubenka Ondřejnička. Jižní vrchol Skalka – 964 m. V okolí vrcholu je vyhlášená od roku 1977 přírodní rezervace Skalka. Místo pod vrcholem Skalky je velmi vyhledávaným místem paraglidistů.

Na Skalce měl podle lidových zkazek svou skalní skrýš a poklady zbojník Ondráš. Také prý zde žila vědma a čarodějnice jménem Divá Hana, jež však lidem na rozdíl od lupičů pomáhala a ženám vařila lektvary, které jim pomáhaly získat ženichy.
Turistické trasy:
Jedna trasa z Čeladné (vlakové nádraží) směrem na rozcestí opálená (žlutá značka) a dále po zelené až na vrchol (5,6km). Další trasa z Kunčic pod Ondřejníkem po modré až na vrchol Skalky (2,7km). A další trasa z Frýdlantu nad Ostravicí (žel. Stanice) po modré až na vrchol Skalky (7,2km)

Vrchol Trávný
Další vrcholem je Travný (1 203 m), osamocený masiv mezi údolím Mohelnice a Morávky. Na zalesněný vrchol s několika rozsochami, zbytky partyzánského bunkru a pomníkem partyzánů se nejlépe dostanete po modré značce z Pražma; přes vrcholek Travného (1 203 m) a Malého Travného (1 100 m) se pak po zelené můžete vrátit přes Morávku do výchozího bodu. Travný je dobře dostupný i po zelené značce z Visalají.

vrchol Kněhyně
Kněhyně (1256 m) je nejvyšší vrchol významného masivu z godulského pískovce. Součást Radhošťské vrchoviny. Od Smrku (východně) je oddělen údolím Čeladenky.
V sedle pod Kněhyní je odbočka ke studánce, byl zde vybudován pomníček partyzánce Růžence Valentové a pomník 1.čs. partyzánské brigádě Jana Žižky. Přítomnost partyzánů dokládají zbytky bunkru.

Asi 1 km jihovýchodně pod vrcholem je nepřístupná Kněhyňská jeskyně – chráněný prvek